בריאן וילסון מגיע לישראל!

Brian Wilson
Performing Pet Sounds
,8.6 / יום רביעי
אמפי רעננה
אביר הפלאוור-פופ והאייקון הנצחי והחשוב מכולם של תרבות הרוק המערבית יגיע לישראל
במסגרת סיבוב פרידה קצר (15 הופעות בלבד) בו יבצע את אלבוםהמופת העל-זמני ״פט סאונדז״ במלואו לצד להיטים מכל הזמנים.
(אורחים מיוחדים: אל ג׳ארדין ובלונדי צ׳אפלין.)

ביוני 42’ נולד בריאן דאגלס ווילסון, מהיוצרים המשפיעים בכל הזמנים,הכל החל בילדותו נהג בריאן לפצוח בשירה בסלון עם אחיו הצעירים, דניס וקארל, כאשר הוריהם מנגנים על הפסנתר, אך לצד היצירתיות הנהדרת סבלו בריאן ואחיו לעיתים תכופות מהתעלליות פיזיות ונפשיות שנגרמו להם על ידי אביהם, מוריי, ואימם, אודרי וילסון, מתאורת על ידי בריאן כאלכוהוליסטית.

את אשר עבר על בריאן מבחינה נפשית ניתן לשמוע באופי של המוסיקה שכתב לאורך השנים; אם תחילה למלודיות שכתב ללהקה באלבומים דוגמת Surfin’ USA ו-Surfer Girl היו ניחוחות שמחים ומרוממים, אז ב-Pet Sounds ובאלבומים מעט יותר מאוחרים כבר ניתן להרגיש כיצד המוסיקה הושפעה מלחצים מצד אהוביו והדורשנות של אביו, שבשביל להתמודד איתם נעזר בריאן בכתיבת שירים שהעניקה לBeach Boys תהילה וכבוד שלהם זוכים אגדות רוקנרול כמו להקת החיפושיות, מהם, אגב, שאב בריאן הרבה השראה.

כאחד שנולד להיות כוכב רוק של תרבות הסקס,סמים,סמים,סמים ורוקנרול בשנות ה60 בריאן נאלץ להתמודד עם הרגלי הצריכה המגונים שלו לצד התמודדות עם מחלת נפש, אליה נחזור בהמשך, שתלווה אותו ותשפיע על הפניות שייקח.

מתחילת דרכם ,ווילסון היה לכותב המוסיקה העיקרי ולמנהיגם הרוחני של הפרחחים שיצרו שעיצבו דור שלם של צעירי קליפורניה שנצבע במלודיות צבעוניות ואופטימיות. להיטים כדוגמת ״Surfin’ USA״, ״I Get Around״, איפיינו את המוסיקה המוקדמת של הלהקה בכך שחסרו תוכן לירי מעמיק ויותר התבססו על הוויב הכיפי שלהם, כאשר התוכן בדרך כלל התמקד בחייהם כנערים מתבגרים שמרכז עולמם הוא חברים, בנות, ומכוניות.

קצת לאחר תהילת האלבומים הראשונים, בריאן החליט לחדול מלהופיע עם הלהקה בסיבובי ההופעות שהיו קבועים להם כדי שיוכל להשקיע את כל כל כולו בכתיבת האלבום פט סאונדז, אותו יבצע במלואו בהופעה.

ווילסון סבל מחרדות טיסה ומפחד במה ולכן העדיף להישאר במקום שבו הוא ירגיש פחות לחץ, ויוכל לפקס את תשומת ליבו אך ורק לכתיבת האלבום, שנחשב על פי מבקרים רבים לאחד המוערכים שאי פעם נכתבו. מגזין הרוליג סטון, לדוגמה, מיקם את האלבום כשני בטיבו (!) מתוך חמש מאות אלבומי הרוק הטובים מכל הזמנים. האלבום כולל את “Woudln’t It Be Nice” ואת “God Only Knows” וכל שיר בו נחשב לקלסיקה על זמנית

לאלבום הבא שעליו יעבוד בריאן, SMiLE, היה רף ציפיות אדיר מן הציבור שכמה לדעת לאן הקולות של בריאן ייקחו אותו עכשיו. בריאן דמיין את האלבום כסימפונייה אלוהית של נער מתבגר, אך האלבום לא ראה אור משך 37 השנים הבאות. אחד האלבומים הלא גמורים הכי מפורסמים נגנז לעת עתה כתוצאה מחייו הפרטיים של בריאן שקיבלו תפנית לא כלכך חיובית. בריאן אובחן כלוקה בסכיזופרניה ודיכאון שהובילו אותו להתבודד כשלוש שנים בביתו. בתקופה זו הוא אכל בצורה מוגזמת ועל כן השמין מאוד, קנה ארגז חול שבתוכו ימוקם פסנתר כדי למקסם את היצירתיות שלו, וכמו כן הוא החל לדבר בגלוי על הקולות שהוא שומע בראשו.

חירש כמעט לגמרי באוזן ימין מאז שהיה ילד, מדהים שבריאן מעולם לא שמע מוסיקה בסטריאו, אלא רק במונו, וישנן תאוריות שהקולות ששמע בראשו העניקו לו השראה לתפקידים מלודיים שייעד לחברי הלהקה. בשנות ה80 החל לראות בראין פסיכולוג מפורסם ששמו יוג׳ין לאנדי. למרות שיוג׳ין הצליח לרפא את בריאן מלא מעט התמכרויות, הפסיכולוג, שנפטר בשנת 2006, הפסיד במשפט כנגד בריאן ומשפחתו בתחילת שנות ה90, וייזכר כנאשם שניצל את בריאן בכך ששכנע אותו לרשום את שמו כמשתף פעולה בחלק מהשירים שכתב, ואפילו שיוסיף אותו לצוואה שלו. בריאן עד היום טוען שהתרופה האמיתית לכל צרותיו היא היכירותו עם אישתו, מלינדה לדבטר, איתה אימץ בריאן שלושה ילדים שהצטרפו לשני הילדים שלו מנישואיו הראשונים. מלינדה מתוכננת להגיע עמו לביקורו בארץ.

ווילסון קיבל המון הוקרה על המוסיקה שיצר לאורך השנים. בשנת 1988 הוכנסה להקת ה Beach Boys להיכל התהילה של הרוקנרול, ובשנת 2000 נרשם שמו של בריאן בהיכל התהילה כיוצר. ווילסון גם השתתף ביצירת הסרט הביוגרפי עליו (Love&Mercy) כאשר מגלמים אותו פול דאנו (There Will Be Blood) שזכה למועמדות על תפקידו כווילסון צעיר ב Golden Globe, ו- John Cusack בשלבים מעט מאוחרים יותר של חייו.

זהו סיבוב ההופעות האחרון של ווילסון בו יבקר לראשונה לישראל. מטרת הסיבוב היא פרידה ממעריציו וביקור במקומות בהם לא הופיע מעולם.

למען הסר ספק ווילסון לא לקח חלק בסיבוב האיחוד של הביץ׳ בויז במסגרתו ביטלו הגעתם לישראל.Comments are closed.